Woodcote January 2011

Event Results – Woodcote CX, January 30th

Results are ordered by distance, age & gender category and then surname

No. Name Course Cat. Bike Ride Time Award
17 Delia Beddis 80k F 18-39 Cyclo-cross 4h 07m Silver
112 Samantha Jones 80k F 18-39 Cyclo-cross 4h 11m Silver
198 Holly Jane Seear 80k F 18-39 Mountain Bike 3h 51m Silver
253 Alexandra Tyler 80k F 18-39 Cyclocross 3h 29m Gold
63 Jacque Easton 80k F 40-49 Mountain Bike 4h 05m Silver
128 Camilla Lennon 80k F 40-49 Mountain Bike 5h 33m Bronze
185 Jackie Roberts 80k F 40-49 Mountain Bike 4h 15m Silver
231 Astrid Wingler 80k F 40-49 Cyclo-cross 3h 44m Gold
15 Robert Baxter 80k M 18-39 Mountain Bike 3h 53m Silver
16 Aaron Beard 80k M 18-39 Singlespeed 3h 37m Silver
23 Thom Bostock 80k M 18-39 Cyclo-cross 4h 38m Bronze
32 Nicholas Brown 80k M 18-39 Mountain Bike 4h 44m Bronze
36 Ashley Burrows 80k M 18-39 Cyclo-cross 5h 02m Bronze
38 Nick Chubb 80k M 18-39 Road Bike 3h 47m Silver
44 Stuart Cleevely 80k M 18-39 Cyclo-cross 4h 15m Silver
46 Henry Cook 80k M 18-39 Road Bike 3h 47m Silver
47 Jez Cook 80k M 18-39 Cyclo-cross 3h 52m Silver
275 Stephen Cooper 80k M 18-39 Cyclo-cross 4h 08m Silver
51 James Curry 80k M 18-39 Cyclo-cross 4h 09m Silver
52 James Davenport 80k M 18-39 Cyclo-cross 4h 37m Bronze
54 Steve Davidson 80k M 18-39 Mountain Bike 3h 51m Silver
59 Craig Denning 80k M 18-39 Cyclo-cross 3h 32m Gold
64 Paul Elcock 80k M 18-39 Mountain Bike 3h 21m Gold
72 Alan Fox 80k M 18-39 Hybrid 4h 09m Silver
93 James Herraty 80k M 18-39 Cyclo-cross 4h 10m Silver
106 Gethin Howells 80k M 18-39 Cyclo-cross 3h 04m Gold
107 Dan Hughes 80k M 18-39 Mountain Bike 3h 40m Silver
118 Edward Kimber 80k M 18-39 Mountain Bike 4h 28m Bronze
122 Paul Lanzoni 80k M 18-39 Cyclo-cross 3h 47m Silver
123 Franck Lebon 80k M 18-39 Cyclo-cross 3h 45m Silver
124 Rob Lee 80k M 18-39 Cyclo-cross 3h 07m Gold
129 Edward lewis Lewis 80k M 18-39 Cyclo-cross 3h 26m Gold
134 Paul Marsh 80k M 18-39 Cyclo-cross 4h 28m Bronze
136 Graham Mayer 80k M 18-39 Mountain Bike 3h 56m Silver
144 Nick Morphet 80k M 18-39 Mountain Bike 4h 02m Silver
145 Steve Morphet 80k M 18-39 Cyclo-cross 4h 02m Silver
147 Gavin Morton 80k M 18-39 Cyclo-cross 3h 10m Gold
148 Luke Muir 80k M 18-39 Cyclo-cross 4h 02m Silver
150 Andrew Newman 80k M 18-39 Cyclo-cross 3h 44m Silver
158 Matthew Parkes 80k M 18-39 Mountain Bike 3h 53m Silver
164 David Pollington 80k M 18-39 Mountain Bike 3h 30m Gold
173 David Rees 80k M 18-39 Cyclo-cross 4h 07m Silver
180 Dave Ridge 80k M 18-39 Cyclo-cross 3h 44m Silver
182 Don Rigby 80k M 18-39 Cyclo-cross 4h 10m Silver
187 Jason Robinson 80k M 18-39 Singlespeed 3h 50m Silver
192 Andrew Sadler 80k M 18-39 Mountain Bike 4h 13m Silver
203 Tim Simmons 80k M 18-39 Cyclo-cross 3h 20m Gold
207 Robert Smith 80k M 18-39 Cyclo-cross 3h 25m Gold
210 Simon Stockley 80k M 18-39 Cyclo-cross 3h 21m Gold
214 David Taylor 80k M 18-39 Cyclo-cross 4h 22m Bronze
215 Richard Thomas 80k M 18-39 Mountain Bike 3h 56m Silver
219 Mikkel Togsverd 80k M 18-39 Road Bike 3h 56m Silver
223 Lee Walters 80k M 18-39 Mountain Bike 5h 56m
232 Nick Woodward 80k M 18-39 Mountain Bike 4h 49m Bronze
236 Mr Brailly 80k M 18-39 Cyclocross 4h 20m Bronze
241 Tony Parker 80k M 18-39 Cyclocross 4h 15m Silver
251 Rob Griffiths 80k M 18-39 Cyclocross 3h 34m Gold
252 Matthew Griffiths 80k M 18-39 Cyclocross 3h 33m Gold
256 Lance Johns 80k M 18-39 Cyclocross 4h 12m Silver
4 Neil Almond 80k M 40-49 Cyclo-cross 4h 18m Silver
12 Gary Barlow 80k M 40-49 Cyclo-cross 3h 33m Gold
19 Peter Berry 80k M 40-49 Cyclo-cross 3h 47m Gold
25 Peter Bragg 80k M 40-49 Mountain Bike 3h 36m Gold
242 Richard Bremner 80k M 40-49 Cyclo-cross 3h 50m Silver
33 Steve Brown 80k M 40-49 Cyclo-cross 3h 32m Gold
39 Jerry Clark 80k M 40-49 Cyclo-cross 3h 25m Gold
45 Terry Connelly 80k M 40-49 Mountain Bike 3h 32m Gold
53 Allan Davey 80k M 40-49 Mountain Bike 5h 40m
56 Tony Davis 80k M 40-49 Cyclo-cross 3h 48m Silver
60 Dave Devitt 80k M 40-49 Mountain Bike 5h 40m
65 John Elkin 80k M 40-49 Cyclo-cross 5h 40m
68 Mark Errington 80k M 40-49 Mountain Bike 3h 18m Gold
71 Michael Flood 80k M 40-49 Singlespeed 4h 10m Silver
75 David Gardner 80k M 40-49 Cyclo-cross 4h 35m Bronze
240 William Girvan 80k M 40-49 Cyclocross 4h 15m Silver
82 Nick Habgood 80k M 40-49 Cyclo-cross 4h 29m Silver
94 Alun Heslop 80k M 40-49 Cyclo-cross 3h 28m Gold
95 Richard Hignett 80k M 40-49 Road Bike 4h 29m Silver
96 Andy Hill 80k M 40-49 Cyclo-cross 3h 43m Gold
119 Julian Kirwan-taylor 80k M 40-49 Cyclo-cross 3h 58m Silver
133 Roger Marley 80k M 40-49 Cyclo-cross 4h 02m Silver
135 Craig Marshall 80k M 40-49 Cyclo-cross 4h 17m Silver
139 Lloyd` Mcinally 80k M 40-49 Cyclo-cross 4h 28m Silver
141 Simon Meadwell 80k M 40-49 Cyclo-cross 4h 19m Silver
155 Joe Nyman 80k M 40-49 Hybrid 3h 59m Silver
250 Nigel Parker 80k M 40-49 Cyclocross 4h 03m Silver
162 Darren Pinder 80k M 40-49 29er 3h 56m Silver
163 Gianluca Pisano 80k M 40-49 Road Bike 4h 48m Bronze
165 Paul Pomfret 80k M 40-49 Cyclo-cross 4h 00m Silver
166 Martin Pomroy 80k M 40-49 Mountain Bike 4h 37m Bronze
167 Andrew Postings 80k M 40-49 Cyclo-cross 3h 57m Silver
168 Neil Pugh 80k M 40-49 Cyclo-cross 3h 48m Silver
171 Richard Read 80k M 40-49 Cyclo-cross 3h 49m Silver
177 Ian Richardson 80k M 40-49 Cyclo-cross 3h 45m Gold
186 Nick Robey 80k M 40-49 Hybrid 3h 44m Gold
188 Paul Robinson 80k M 40-49 Cyclo-cross 3h 28m Gold
193 Stuart Sadler 80k M 40-49 Mountain Bike 4h 13m Silver
200 Nick Shields 80k M 40-49 Singlespeed 4h 07m Silver
205 Mike Simpson 80k M 40-49 Cyclo-cross 2h 42m Gold
212 Edward Stringer 80k M 40-49 Mountain Bike 5h 41m
299 Adrian Uttley 80k M 40-49 Mountain Bike 4h 06m Silver
224 Phil Ward 80k M 40-49 Cyclo-cross 4h 21m Silver
261 Graeme Warren 80k M 40-49 Cyclocross 4h 05m Silver
233 Neil Wragg 80k M 40-49 Mountain Bike 3h 35m Gold
1 Robin Akers 80k M 50+ Cyclo-cross 3h 45m Gold
11 Richard Barcan 80k M 50+ Cyclo-cross 4h 04m Silver
35 Richard Burch 80k M 50+ Cyclo-cross 3h 43m Gold
55 Mark Davis 80k M 50+ Cyclo-cross 4h 35m Silver
57 Zach De beer 80k M 50+ Mountain Bike 4h 48m Bronze
77 Kevin Gleeson 80k M 50+ Road Bike 4h 12m Silver
87 Tony Harris 80k M 50+ Mountain Bike 5h 33m Bronze
92 Martin Hayman 80k M 50+ Mountain Bike 4h 14m Silver
97 Simon Hills 80k M 50+ Mountain Bike 5h 11m Bronze
114 Stephen Keating 80k M 50+ Mountain Bike 4h 15m Silver
142 Phil Miles 80k M 50+ Mountain Bike 3h 47m Gold
154 William Norton 80k M 50+ Cyclo-cross 3h 29m Gold
157 Steve Page 80k M 50+ Cyclo-cross 4h 00m Silver
170 Nick Rawling 80k M 50+ Mountain Bike 4h 29m Silver
195 John Savage 80k M 50+ Mountain Bike 3h 57m Gold
201 Paul Shoobridge 80k M 50+ Road Bike 3h 47m Gold
202 Danilo Simbari 80k M 50+ Mountain Bike 4h 09m Silver
206 Pete Smith 80k M 50+ Cyclo-cross 3h 06m Gold
208 Alan Starsmeare 80k M 50+ Cyclo-cross 4h 14m Silver
230 Mike Wijnberg 80k M 50+ Mountain Bike 4h 48m Silver
234 Geoff Wyatt 80k M 50+ 29er 4h 10m Silver
213 Thomas Stringer 80k M U18 Mountain Bike 5h 41m
110 Vanda Jeffreys 60k F 18-39 Cyclo-cross 2h 53m Silver
245 Jackie Bull 60k F 18-39 Cyclocross 4h 04m Bronze
9 Lesley Auchterlonie 60k F 40-49 Cyclo-cross 3h 45m Bronze
153 Claire Norton 60k F 40-49 Mountain Bike 3h 58m Bronze
2 Eddie Allen 60k M 18-39 Cyclo-cross 3h 36m Bronze
6 Gareth Anderson 60k M 18-39 Mountain Bike 2h 38m Gold
10 Daniel Balthasar 60k M 18-39 Cyclo-cross 2h 44m Silver
13 Peter Barnes 60k M 18-39 Cyclo-cross 3h 20m Bronze
73 Andrew Francis 60k M 18-39 Cyclo-cross 3h 00m Silver
89 Mark Harvey 60k M 18-39 Mountain Bike 3h 23m Bronze
98 Nick Hindmarch 60k M 18-39 Mountain Bike 3h 57m
103 Bradley Hough 60k M 18-39 Road Bike 3h 19m Bronze
104 Matt Houlbrook 60k M 18-39 Cyclo-cross 2h 55m Silver
111 Dave Jevons 60k M 18-39 Cyclo-cross 2h 55m Silver
120 Sean Lally 60k M 18-39 Cyclo-cross 2h 38m Gold
131 Andrew Male 60k M 18-39 Singlespeed 2h 36m Gold
137 William Mcdonald 60k M 18-39 Cyclo-cross 3h 08m Silver
161 Andrew Phillips 60k M 18-39 Mountain Bike 2h 55m Silver
172 Jacek Reder 60k M 18-39 Mountain Bike 2h 22m Gold
179 Simon Richardson 60k M 18-39 Cyclo-cross 3h 20m Bronze
183 Angus Rivers 60k M 18-39 Cyclo-cross 2h 30m Gold
197 Jon Seddon 60k M 18-39 Cyclo-cross 3h 16m Bronze
218 James Tindal-robertson 60k M 18-39 Mountain Bike 2h 52m Silver
220 Patrick Trainor 60k M 18-39 Cyclo-cross 3h 20m Bronze
227 Andrew Wesson 60k M 18-39 Hybrid 3h 25m Bronze
228 Billy Whenman 60k M 18-39 Cyclo-cross 2h 12m Gold
245 Jacky Tappins 60k M 18-39 Mountain Bike 4h 04m
246 David Young 60k M 18-39 Singlespeed 3h 19m Bronze
247 Chris Adshead 60k M 18-39 Cyclocross 2h 23m Gold
257 Jason Cox 60k M 18-39 Hybrid 3h 21m Silver
262 Edward Lane 60k M 18-39 Mountain Bike 3h 05m Silver
264 Adam Kaoulas 60k M 18-39 Mountain Bike 3h 05m Silver
67 Jonathan Chadwick 60k M 40-49 Mountain Bike 2h 49m Gold
67 Mathew Ellis 60k M 40-49 Mountain Bike 4h 07m Bronze
74 Jeremy Gamble 60k M 40-49 Cyclo-cross 3h 38m Bronze
76 Simon Gibson 60k M 40-49 Hybrid 3h 21m Silver
81 Paul Groundwell 60k M 40-49 Cyclo-cross 2h 51m Silver
138 Roland Mcgill 60k M 40-49 Mountain Bike 3h 21m Silver
159 Jeremy Pierce 60k M 40-49 Mountain Bike 3h 04m Silver
169 Ben Quartley 60k M 40-49 Cyclo-cross 2h 48m Gold
174 Alan Reeves 60k M 40-49 Cyclo-cross 2h 30m Gold
194 Neil Salmons 60k M 40-49 Cyclo-cross 2h 42m Gold
196 Brian Scannell 60k M 40-49 Cyclo-cross 3h 15m Silver
225 Pete Warwick 60k M 40-49 Cyclo-cross 3h 16m Silver
249 Mark Hillier 60k M 40-49 Mountain Bike 3h 09m Silver
258 Charlie Thelu 60k M 40-49 29er 3h 21m Bronze
222 Thomas Wallenda 60k M 40-49 Cyclo-cross 2h 38m Gold
260 Richard Wilding 60k M 40-49 Mountain Bike 3h 21m Silver
265 Tony Turner 60k M 40-49 Cyclocross 3h 34m Silver
3 John Allen 60k M 50+ Cyclo-cross DNF
7 David Angwin 60k M 50+ Mountain Bike 3h 50m Bronze
48 Philip Cooper 60k M 50+ Cyclo-cross 3h 05m Silver
267 John Dowell 60k M 50+ Road 2h 19m Gold
99 Mik Hodsdon 60k M 50+ Mountain Bike 3h 04m Silver
255 Mike Huish 60k M 50+ Mountain Bike 3h 59m Bronze
108 Adrian Hutchinson 60k M 50+ Cyclo-cross 2h 58m Gold
109 John Jaggard 60k M 50+ Hybrid 5h 11m
238 Neil Margetts 60k M 50+ Mountain Bike 3h 05m Silver
244 J Rayner 60k M 50+ Mountain Bike 3h 02m Silver
178 Malcolm Richardson 60k M 50+ Mountain Bike 3h 58m Gold
239 Danny Wizard 60k M 50+ Mountain Bike 3h 05m Silver
266 Jack Saunders 60k M U18 Cyclocross 3h 34m Bronze
26 Davina Breaden 40k F 18-39 Mountain Bike 2h 14m Silver
88 Jen Harrison 40k F 18-39 Mountain Bike 2h 04m Silver
176 Debbie Richardson 40k F 18-39 Cyclo-cross 2h 25m Silver
184 Malin Rivers 40k F 18-39 Cyclo-cross 2h 30m Bronze
254 Jen Neal 40k F 18-39 Mountain Bike 1h 22m Gold
43 Rachel Clarke 40k F 40-49 Cyclo-cross 3h 05m Bronze
91 Fiona Hawkins 40k F 40-49 Mountain Bike 4h 03m
21 Simon Bird 40k F 50+ Mountain Bike 2h 43m Bronze
83 Annette Hack 40k F 50+ Mountain Bike 2h 53m Bronze
191 Sue Russell 40k F 50+ Cyclo-cross 3h 24m
226 Sally Waterman 40k F 50+ Cyclo-cross 2h 06m Gold
271 Lorna King 40k F U18 Hybrid 2h 37m Silver
18 Stuart Bendall 40k M 18-39 Mountain Bike 3h 08m
84 Chris Hall 40k M 18-39 Mountain Bike 2h 08m Silver
105 Daniel Howells 40k M 18-39 Cyclo-cross 2h 15m Silver
235 Paul Lawman 40k M 18-39 Mountain Bike 2h 03m Silver
272 Martyn Barson 40k M 18-39 Mountain Bike 2h 23m Bronze
40 Anthony Clarke 40k M 40-49 Mountain Bike 3h 24m
61 Paul Driver 40k M 40-49 Cyclo-cross 1h 58m Gold
70 Steve Feldwick 40k M 40-49 Mountain Bike 2h 10m Silver
78 Paul Griffin 40k M 40-49 Cyclo-cross ?
86 Dmitri Hancock 40k M 40-49 Mountain Bike 3h 14m
121 Guy Langton 40k M 40-49 Mountain Bike 2h 42m Bronze
143 Paul Milnes 40k M 40-49 Cyclo-cross 2h 59m
149 Roger Mustoe 40k M 40-49 Mountain Bike 2h 14m Silver
209 Sean Stewart 40k M 40-49 Road Bike 2h 06m Silver
221 Clive Trounson 40k M 40-49 Mountain Bike 2h 42m Bronze
243 Pete Martin 40k M 40-49 Cyclocross 2h 49m Bronze
269 David Stocks 40k M 40-49 Mountain Bike 1h 48m Gold
270 G Browne 40k M 40-49 Mountain Bike 1h 48m Gold
31 Tim Broadhead 40k M 50+ Mountain Bike 3h 22m
101 Richard Hoskin 40k M 50+ Cyclo-cross 3h 14m
152 Simon North 40k M 50+ Cyclo-cross 3h 22m
216 David Thompson 40k M 50+ Mountain Bike 4h 09m
268 Stephen Just 40k M 50+ Mountain Bike 2h 37m Silver
14 Thomas Barrowcliffe 40k M U18 Cyclo-cross 3h 22m
30 Joe Broadhead 40k M U18 Mountain Bike 2h 49m Bronze
41 Howard Clarke 40k M U18 Cyclo-cross 2h 50m Bronze
90 Angus Hawkins 40k M U18 Mountain Bike 4h 03m
151 Jacob North 40k M U18 Cyclo-cross 3h 22m
217 Nicky Thompson 40k M U18 Mountain Bike 4h 09m